wtorek, 31 maja 2011

Grzegorz Królikiewicz gościem DKF Maciste!

Dyskusyjny Klub Filmowy Maciste zaprasza 2 czerwca o godz. 19:00 do bocheńskiego kina Regis na spotkanie z Grzegorzem Królikiewiczem - legendą polskiego kina, reżyserem-wizjonerem, scenarzystą, teoretykiem kina - i projekcję jego filmu "Wieczne pretensje".
O filmie: Skonstruowany metodą zderzenia wyostrzonych ekspresyjnie scen krytyczny obraz negatywnych zjawisk społecznych. Franek, cwaniak i oszust, zaprzyjaźnia się z Rysiem, inspektorem, który przeprowadza kontrolę zakładów mięsnych. Zostaje jego pomocnikiem. Rysio wykrywa nadużycia w rzeźni. Zabiera Franka na zjazd absolwentów liceum . . . Franek mimo swych trzydziestu dwu lat nie może sobie znaleźć miejsca w życiu, niczego nie osiągnął, co więcej - nie wie nadal, co z sobą począć. Pijany wybiega na arenę cyrkową i woła:
- Jestem nieszczęśliwy, Polacy, rodacy !
 

(http://www.filmpolski.pl)


kadr z filmu ''Wieczne pretensje''

Pretekstem do zaproszenia awangardowego artysty jest premiera książki, wywiadu-rzeki –„Królikiewicz. Pracuję dla przyszłości” (Korporacja Ha!Art, 2011). 
Gościem spotkania będzie też jeden ze współautorów wywiadu, Piotr Marecki, prezes wydawnictwa Ha!Art i spiritus movens Restartu– think tanku polskiego kina, pracującego na rzecz jego zmiany. 

Książka to kolejna, po wywiadzie –rzece z Andrzejem Żuławskim i Andrzejem Barańskim, próba przypomnienia najoryginalniejszych niegdyś twórców polskiego, dzisiaj odsuniętych nieco w cień. Marecki, wraz z Piotrem Kletowskim, współautorem wywiadu, rozmawiają z Królikiewiczem m.in. o niezrealizowanych projektach, polityce, filozofii, historii, historiozofii, religii, mistyce i Bogu. Książka ta to również barwne opowieści o Zbigniewie Rybczyńskim, Bogdanie Dziworskim, Zbigniewie Warpechowskim, Beacie Tyszkiewicz, Olgierdzie Łukaszewiczu i Franciszku Trzeciaku. Ale przede wszystkim narracja o artyście poszukującym wewnętrznej wolności w świecie programowego zniewolenia. „Pracuję dla przyszłości” to także jedyny w swoim rodzaju wykład reżysera o mistrzach kina: Bressonie, Herzogu, Godardzie, Wellesie, Fellinim i Bunuelu – będącym summą widzenia X muzy przez twórcę „Na wylot”. 

Wypytywany przez duet Kletowski/Marecki Grzegorz Królikiewicz jawi się w tej książce jako postać radykalnie rozdarta między postawą „ortodoksa” i „heretyka”, bluźniercy i mistyka, awanturnika ze SPATIFu i „Wojownika Bożego”. 

Podczas spotkania będzie można nabyć wywiad-rzekę z Grzegorzem Królikiewiczem i inne książki z Linii Filmowej Ha!Art w promocyjnych cenach.Na zachętę prezentujemy jedną z miniatur reżysera:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz