piątek, 10 maja 2013

BULBA MOVIE - Festiwal Kina Białoruskiego oraz spotkanie z jego twórcami

17 maja w naszym DKF-ie będziemy gościć twórców Festiwalu Filmu Białoruskiego - BULBA MOVIE. Janusz Gawryluk oraz Piotr Dudanowicz porozmawiają z widzami o kondycji współczesnego kina białoruskiego. Będzie też okazja zobaczyć najciekawsze tytuły, które zostały zaprezentowane na dwóch dotychczasowych edycjach BULBY: Zadupie, Przypadki pacana, Proste rzeczy oraz Włóczęga nie wróci.Na projekcję złożą się cztery filmy - zarówno fabuły, jak i dokumenty - które w syntetyczny sposób znakomicie reprezentują panoramę współczesnego kina białoruskiego:

Zadupie, reż. Ihar Aśmiałowski (fab., 30 min.)


Bohaterka filmu, piękna Aksana, marzy o wyjeździe z białoruskiej prowincji. W tym celu koresponduje z bogatym Niemcem. Ale w wiosce w której mieszka jest jeszcze dwóch kawalerów zainteresowanych żeniaczką z Aksaną, co prowadzi do wielu nieporozumień i niespełnionych nadziei. W filmie można zobaczyć pełne życia charaktery, dużo humoru i liryczną chwytającą za gardło muzykę.

Przypadki pacana, reż. Siarhei Łaban (fab., 56 min.)         


Pierwszy białoruski film offowy. Jura, normalny koleś z jednej dzielnic Mińska pokłócił się ze swoją laską. W poszukiwaniu duchowej równowagi  postanawia znaleźć sobie dobrą pracę. Jednak na drodze Jury staje piękna nieznajoma Nastia, działaczka jednej z partii demokratycznych na Białorusi. Jura dowiaduje się, że w jego kraju istnieje jakaś tam opozycja, która zmaga się z  jakąś tam dyktaturą. Główny bohater nieświadomie wplątuje się w gąszcz politycznych intryg…

Media o Przypadkach pacana:

Niskobudżetowe kino o aktualnej tematyce. Zrobione w formie współczesnego wideoklipu, z wykorzystaniem animacji i efektów komputerowych. ("Inne kino")

Obraz bardziej przypomina w swoim stylu "Dogmę" Larsa von Triera niż  "Lenina w październiku. ("Komsomolska Prawda")

Pierwsza próba kinematografii białoruskiej ukazania współczesnej
tematyki młodzieżowej ("Białoruska Diełowoja Gazeta")

W tym znakomitym filmie dużo jest humoru i żartu, które obrazują naszą białoruską rzeczywistość. Twórcy bez skrępowania używają mocnych, wulgarnych dialogów i więziennych piosenek. (Film.ru)

Uszy im trzeba powykręcać za taką twórczość! (prezydent Aleksander Łukaszenka)Proste rzeczy, reż. Arciom Łobacz, (dokument, 11 min.)


Kim jest “białoruski chłop”? Ten film opowiada o białoruskim bohaterze od sochy. Jeżeli zrozumiesz i poczujesz bohatera filmu, wówczas zbliżysz się do pojmowania duszy prostego Białorusina.

Włóczęga nie wróci, reż. Aleś Łapo (dok., 14 min.)


395 dni, 25 tyś. kilometrów, 13 państw Ameryki Północnej i Południowej… Po długiej podróży Kirył Kraucou wrócił na Białoruś, aby dać nowe życie wymarłej wiosce, zacząć rozmawiać po białorusku i po prostu przyjmować gości…

___

Uczestnicy debaty:

Janusz Gawryluk - absolwent Państwowej Szkoły Cyrkowej w Julinku, filologii białoruskiej i dziennikarstwa (Laboratorium Reportażu) na UW. Autor kina offowego. Pomysłodawca i organizator Warszawskiego Festiwalu Filmowego "Bulbamovie". Pracuje w telewizji Belsat TV (www.belsat.eu) nadającej niezależne programy dla odbiorców na Białorusi.

  

Piotr Dudanowicz – miłośnik języka białoruskiego, znawca kultury białoruskiej, propagator niezależnej białoruskiej sceny muzycznej, sympatyk słowiańskich kultur, podróżnik, uczestniczył w produkcji filmów dokumentalnych Mirosława Dembińskiego o sytuacji na Białorusi - Lekcje Białoruskiego i Muzyczna Partyzantka.


Debatę poprowadzi Jacek Dziduszko.
__

DKF Maciste prezentuje: BULBA MOVIE - Festiwal Kina Białoruskiego

data: 17 maja (piątek), godz. 19:00 
kino Regis, mała sala

Projekt dofinansowany ze źródeł PISF

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz